TECHNOHRÁTKY 2020 aneb škola je nejenom práce, ale i zábava
V letošní premiéře TECHNOhrátek se zajišťovaly daktyloskopické stopy, stříhala plechová rybička a míchaly koktejly
Vystřihnout z plechu rybičku, zajistit daktyloskopickou stopu, umíchat koktejl nebo vyskládat část střešní krytiny – to byly jen některé úkoly, které čekaly na účastníky letošních, premiérových TECHNOhrátek Pardubického kraje. Ve středu 29. ledna do Integrované střední školy Moravská Třebová zamířilo 120 žáků z osmi základních škol, aby se zde seznámili s pestrou nabídkou vyučovaných oborů.
Svou loňskou absenci v projektu vyplnila moravskotřebovská škola zajímavou novinkou. O klasickou podobu obor hotelnictví a turismus už totiž nebyl příliš velký zájem, proto škola iniciovala dvě nová zaměření, která se zájemcům otevřou 1. září tohoto roku. Tyto specializace jsou orientované na správu a provoz hotelů a rezidencí a také na zdravou výživu a sport v hotelnictví.
Absolventi s bezproblémovým uplatněním
„Ze zkušeností víme, že absolventi moravskotřebovské školy se v evidenci Úřadu práce nenacházejí. Výběr oborů je v ní hodně široký, a kdo bude chtít pracovat, určitě nebude mít problémy s uplatněním,“ řekl při slavnostním zahájení akce Jan Tesař, ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce Svitavy. Školáky přišli pozdravit a motivovat také starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop, ředitel odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss, regionální manažer Svazu průmyslu a dopravy Richard Koubek či zástupkyně vedoucího Územního odboru Policie ČR Martina Simonová.
Mezi aktéry TECHNOhrátek byla ještě zhruba polovina žáků devátých tříd, kterým už hodně rychle ubíhá čas pro výběr některého ze studijních oborů. V ISŠ Moravská Třebová se jim představily učební i maturitní profese klempíř, pokrývač, kuchař–číšník, sociální činnost, hotelnictví a turismus a také bezpečnostně právní činnost, kterou škola vyučuje jako jedna ze dvou v celém pardubickém regionu.
Ani honičky, ani střílečky
„Bezpečnostně právní činnost nejsou filmové honičky a střílečky. Je to rozmanitá a zajímavá příprava na práci u policie České republiky. Výhodou je, že tato škola vás dobře připraví i na fyzické testy, které je třeba před nástupem absolvovat. A věřte, že jsou náročné,“ uvedla plukovnice Martina Simonová a poněkud tak zchladila sny některých adeptů na to, že se budou běžně ocitat uprostřed akčních scén ve stylu Kobry 11 či Smrtonosné zbraně.
Při prezentaci tohoto oboru, o který je mezi žáky základních škol největší zájem, si udělali návštěvníci TECHNOhrátek alespoň částečnou představu, co je v případě studia vlastně čeká. Vyzkoušeli si krátkou „opičí“ dráhu, shlédli ukázky sebeobrany i výcviku s teleskopickým obuškem a tonfou, poznali cvičné zbraně a zajišťovali daktyloskopickou stopu. V oboru sociální činnost měřili zase teplotu a tlak, učili se správně obvazovat a z ruliček reklamních letáků se naučili vyrábět pozoruhodné ozdoby.
V akci šikovní klempíři
„Zajímavé bylo seznámení s oborem klempíř, kde si školáci z plechu mohli vystřihnout rybičku a pak jí vyráželi šupiny. Po klempířích je, jak známo, na pracovním trhu obrovská poptávka. V Moravské Třebové se tomuto řemeslu učí jedenáct žáků, což je v podstatě sto procent zájemců v celém Pardubickém kraji. Navíc jsou velice šikovní a před nedávnem dva z nich – Josef Knap a Ondřej Schütz – s modelem makety střechy postoupili až do celostátního finále soutěže České ručičky v Brně,“ připomněl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
A jak se v premiéře dělily ovocné dorty? V tradiční manuální soutěži zvítězili žáci ZŠ Ústecká z České Třebové a ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! výprava ZŠ Čs. armády, Moravská Třebová.