Naše odpověď na nedostatek pracovníků v ČR
Stárneme, kdo se o nás postará?
Trend, kdy starších přibývá rychleji než nově narozených, v Česku podle Úřadu práce ČR trvá už několik let.
A stejně tak i nedostatek pracovních sil v sociální oblasti. V příštích třech až pěti letech to podle projektu Kompas nebude jiné.
Nejakutnější nedostatek pracovníků v sociálních službách se bude týkat např.krajů:
Královéhradecký kraj, poptávka vzroste o 51 %
Zlínský kraj, poptávka vzroste o 50 %
Moravskoslezský kraj, poptávka vzroste o 47 %
Liberecký kraj, poptávka vzroste o 35 %
maturitní obor
SOCIÁLNÍ ČINNOST detail
Málo lidí v oblasti bezpečnosti
Dalším profesním oborem, kde výrazně v intervalu tří až pěti let vzroste zájem o nábor nových pracovníků, je bezpečnost. Tu mimo jiné ovlivňuje například i válka na Ukrajině. V Pardubickém kraji podle předpovědi odborníků vzroste poptávka o 43 % !
maturitní obor
Bezpečnostně právní činnost detail
Chybí stovky tisíc řemeslníků
V Česku chybí celá generace řemeslníků. Na některé se čeká přes půl roku. Mladí nestačí nahrazovat starší řemeslníky, kteří odcházejí do důchodu.
Zatímco ještě před dvěma lety chybělo v Česku kolem 300 tisíc řemeslníků, dnes se jejich počet blíží ke čtyřem stům. Řemeslníci chybí napříč obory. Největší sháňka je po pokrývačích a klempířích. Zájem mladých o studium řemeslných oborů roste, díru na pracovním trhu ale vyplnit nezvládnou. Poptávka po řemeslnících několikanásobně převyšuje nabídku.
Manažerské platy
S tím, jak se prohlubuje nedostatek řemeslníků, roste jejich finanční ohodnocení. Hlouběji do peněženky musí sáhnout nejen šéfové firem, ale také rodiny, které si svou pokrývače nebo malíře do svých domovů. Platy šikovných řemeslníků tak mohou dosáhnout i příjmů vrcholových manažerů.
Průměrné měsíční finanční ohodnocení řemeslníků se samozřejmě liší podle oboru. Obecně řemeslník, který je zaměstnán u firmy, si v průměru vydělá 40 až 50 tisíc korun. Řemeslník pracující jako OSVČ si může vydělat až 80 tisíc měsíčně,
Řemeslníci chybí ve všech odvětvích. Ve stavebním odvětví chybějí především zedníci, svářeči, tesaři, instalatéři, soustružníci, truhláři i malíři a lakýrníci. Absolutně největší je v současné době nedostatek takzvaných střechařských profesí, tedy klempířů a pokrývačů.
Řemeslníky neshánějí jen firmy, ale i jednotlivci. Sehnat kvalitního řemeslníka je otázka několika měsíců. Na malíře interiérů se čeká tři a více měsíců, na kvalitního a spolehlivého obkladače nebo instalatéra se běžně čeká až půl roku. Daleko horší je situace u pokrývačů, klempířů a tesařů.
učební obory
KLEMPÍŘ detail / ZEDNÍK detail / POKRÝVAČ detail