INTERNÍ NAVIGACE
HomeNovinkyPříběhy bezpráví – příspěvek v výročí 17. listopadu

Příběhy bezpráví – příspěvek v výročí 17. listopadu

Příběhy bezpráví – příspěvek v výročí 17. listopadu

Tradiční akcí, kterou si ISŠ Moravská Třebová již více než deset let každý rok v listopadu připomíná výročí Sametové revoluce jsou Příběhy bezpráví. Dvouhodinová tematicky zaměřená lekce vždy kombinuje projekci dokumentů a besedu s pamětníkem z období totality, přičemž takových lidí je dnes již pomálu. Po několika úspěšných besedách s obětmi komunistické perzekuce 50. let, Ing. Karlem Metyšem a Dášou Bičovskou, tak dostal od roku 2016 příležitost o generaci mladší účastník pohnutých událostí srpna roku 1968, pan Milan Štrajt. V celostátním měřítku organizuje Příběhy bezpráví nezisková organizace Člověk v tísni, na jejímž portálu JSNS.CZ jsou také k dispozici zmíněné dokumentární filmy. Výběr pamětníka je naopak zcela v naší režii.

 

Pan Štrajt letos zavítal do školy ve středu 13. a ve čtvrtek 14. listopadu. V rámci besed, které postupně proběhly v obou letošních třídách prvního ročníku studijního oboru bezpečnostně právní činnost byl žákům nejprve promítnut dokumentární film o událostech roku 1989, na který navázalo poutavé vyprávění pamětníka, doplněné o prezentaci dobových materiálů. Rodák z Moravské Třebové Milan Štrajt byl v letech 1966–1968 vojákem základní vojenské služby, kterou vykonával u malého vojenského útvaru v Pohodlí u Litomyšle. Jeho úkolem bylo střežit zde umístěný vysílač a rádiové zařízení, sloužící k rušení tehdejšího Rádia Svobodná Evropa. Po 21. srpnu 1968 vojáci s tímto rušením přestali a svá zařízení naopak přeladili na frekvenci rozhlasové stanice Vltava, kterou k nám své „zprávy“ a propagandu začali vysílat okupanti. Vysílač pak přebíral svobodné vysílání Československého rozhlasu.

 

Popsaná činnost, do jisté míry hatící plány okupantů, samozřejmě neušla jejich pozornosti a vrchní velení polské lidové armády, jejíž jednotky v těch dnech na Svitavsku operovaly, vyslalo do Pohodlí vrtulníkový výsadek. Ten se ke střeženému areálu vysílače snesl 23. srpna 1968 krátce po poledni. Silné zážitky v podobě vydání ostrých zbraní a nábojů, vyjednávání a pasivního odporu, který pan Štrajt a jeho kolegové Polákům kladli, stmelil kamarády z malé vojenské posádky na celý další život. Dodnes se tak pravidelně scházejí. Poutavé vyprávění zaujalo žáky nejen svým obsahem, ale také proto, že se jako studenti oboru bezpečnostně-právní činnost mohou ve své profesní budoucnosti jednoho dne setkat s obdobnými úkoly, jako je ostraha strategických objektů. V prostorách školy je také nainstalována interaktivní výstava 1989: Rok zázraků.

 

 

Share With: